Kluskie śląskie w wersji idealnej

Jedzenie By marcoula 0 Comments

Dla wielu kluski śląskie to danie tak proste, że można je odtwarzać wręcz z zamkniętymi oczami. Inni z kolei mają problemy, by uwielbiane kluseczki były odpowiedniej konsystencji. Najważniejsze w przygotowywaniu klusek śląskich są dobre jakościowo ziemniaki, ponieważ to one stanowią główny składnik tego dania. Nie bez znaczenia są także odpowiednie proporcje ciasta i wprawa, bo robienia klusek śląskich po prostu trzeba się nauczyć.

Prosty przepis na kluski śląskie

Składniki na ciasto:

– ok. 500 g ugotowanych ziemniaków

– mąka ziemniaczana

– 1 jajko

– sól.

Ziemniaki należy obrać, ugotować, a dalej odcedzić i od razu dokładnie rozgnieść praską lub zmielić w maszynce. Zgniecione ziemniaki trzeba dokładnie ostudzić i odparować. Następnie ziemniaki wyłożyć na talerz i uklepać, przygotowanej ilości należy wykroić 1/4 część ziemniaków, wyjąć je i odłożyć, zaś w to wolne miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną, w takiej ilości ile wyjęliśmy ziemniaków. Do masy dodać jajko oraz odłożone ziemniaki, całość posolić, dokładnie połączyć składniki w gładkie ciasto. W razie potrzeby ciasto można podsypać dodatkową mąką ziemniaczaną. Uformować kulę, po czym odrywać z niej po kawałku ciasta (wielkości większego orzecha włoskiego) i formować w dłoniach kulkę. Dalej, końcem drewnianej łyżki (lub palcem) w kulce należy zrobić małe wgłębienie w środku, tak przygotowane kluseczki odkładać na bok.

Gotowanie

Tradycyjny przepis na kluski śląskie mówi o tym, by zagotować wodę z solą i ugotować w niej pierwszą partię (połowę) klusek w następujący sposób: zmniejszyć ogień pod garnkiem do minimum i włożyć do niego kluski. Następnie należy gotować kluski na minimalnym ogniu przez ok. 10 – 12 minut, od czasu do czasu delikatnie zamieszać. Trzeba uważać, aby woda się nie gotowała, bo dzięki temu kluski będą miały gładką, a nie poszarpaną powierzchnię. Ugotowane trzeba wyłowić łyżką cedzakową na talerz. Tak samo powtórzyć z drugą połową klusek.

Tak przygotowane kluski można podawać z ulubionym sosem lub np. skwarkami. Doskonale smakują również z cebulką lub szczypiorkiem.

LEAVE A REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*