Ocet balsamiczny z Modeny

Do kuchni By marcoula 0 Comments

Ocet balsamiczny produkowany jest na skutek procesu przetwarzania winogron, dokładniej moszczu winnego pochodzącego z produkcji wina. Ocet co roku przelewa się z jednej drewnianej beczki do drugiej, za każdym razem wykonanej z innego drewna. Dzięki temu nabiera on wyjątkowego smaku i zapachu.

Jak wybrać ocet balsamiczny?

Dobrej jakości ocet balsamiczny uważa się generalnie za przyprawę do wielu rodzajów sałat. Jednak w rzeczywistości równie dobrze sprawdza się do deserów czy przystawek. Wiele zależy jednak od gęstości, która uzależniona jest z kolei od czasu dojrzewania w drewnianych beczkach. Im dłużej ocet leżakuje, tym staje się bardziej gęsty. Wówczas zyskuje także swój wyjątkowy aromat i kolor. Dlatego warto wziąć to pod uwagę dokonując zakupu.

Jaki ocet balsamiczny do czego?

Młody ocet o wodnistej jeszcze konsystencji dobrze sprawdza się jako dodatek do sałat i różnego rodzaju marynat. Można go wykorzystać także jako bazę do sosu vinegrette. Octy o średnim wieku dojrzewania są idealne do risotto, zup, mięs oraz ryb. Nadają się też do sałatek owocowych. Z kolei octy gęste, w wieku powyżej 10 lat doskonale komponują się z serami, kawiorem czy świeżymi owocami. Ocet balsamiczny w wieku powyżej 20 lat równie dobrze spożywać można po posiłku jako dodatek dla poprawy trawienia. Ocet w wieku 12 lat poznać można po charakterystycznej czerwonej nakrętce. Ocet balsamiczny w wieku od 15 do 20 lat ma nakrętkę srebrną, a starszy złotą. Butelka prawdziwego balsamico nigdy nie ma pojemności większej niż 100 ml. Jej cena wynosi co najmniej kilkadziesiąt euro, a więc w przeliczeniu na polską walutę – ponad 200 złotych.